LGBT Film Festival – inna strona kina

W tym roku już po raz ósmy odbył się LGBT Film Festival, czyli święto kina LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender). Festiwal ma zasięg ogólnopolski i organizowany jest w kameralnych kinach w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie oraz Katowicach. W tym roku na plakatach mogliśmy zobaczyć sylwetkę zmarłego ubiegłej zimy piosenkarza George’a Michaela, który otwarcie przyznawał się do swojej orientacji homoseksualnej. Łącznie podczas LGBT Film Festival 2017 publiczność mogła obejrzeć aż 28 filmów z tego gatunku.

Widzowie mogli obejrzeć 4 polskie premiery: „Moje jest inne” (reż. Antoni Pałka) na temat rodzin homoseksualistów, „Mój koniec świata” (reż. Kamil Krawczycki) o rozstaniu i walce o miłość, „Artykuł osiemnasty” (reż. Bartosz Staszewski) o sytuacji homoseksualistów w Polsce oraz „HIV po polsku” (reż. Frank Myonk) o tabu, jakim w naszym kraju jest HIV.

Oprócz tego, w polskich kinach wyświetlono 24 zagraniczne filmy o tematyce LGBT, w tym nagrodzony na festiwalu Berlinale 2016 dokument „Kiki” (reż. Sara Jordenö) o subkulturze Kiki Scene, „Ka Bodyscapes” (reż. Jayan Cherian) na temat życia homoseksualistów w Indiach, „Holding the Man” (reż. Neil Armfield) o trudnościach związanych z chorobą partnera, „Gender Troubles. The Butches” (reż. Lisa Plourde) o życiu lesbijek butch, „Fair Heaven” (reż. Kerstin Karlhuber) o homoseksualiście poddanemu terapii, „Drag Becomes Him” (reż. Alex Berry) na temat kultury drag queen, „Apricot Groves” (reż. Pouria Heidary Oureh) o młodym Armeńczyku, „Love Life & Screw Ups” (reż. Kapil Kaustubh Sharma), bollywodzka opowieść LGBT, „Samobójstwo” (reż. Carly Usdin), czyli detektywistyczna opowieść z wątkiem LGBT oraz „Yes, We Fuck!” (reż. Antonio Centeno, Raúl de la Morena) o życiu erotycznym osób z dysfunkcjami cielesnymi.

To tylko kilka głośnych filmów LGBT poruszających rozmaite zagadnienia społeczne, które mieli okazję obejrzeć widzowie 8. edycji LGBT Film Festival. Dziewiąta edycja Festiwalu zapowiadana jest na 13-19 kwietnia 2018 roku.