Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2017 – Guillermo Del Toro tryumfuje!

Między 30 sierpnia a 9 września już po raz 74. odbył się Międzynarodowy Festiwal w Wenecji. Najstarszy festiwal filmowy na świecie cieszy się dużym prestiżem, a cały świat z zapartym tchem czeka na wyłonienie laureatów każdej kolejnej edycji. Podczas MFF w Wenecji każdego roku poznajemy zwycięzców Złotego Lwa (dla najlepszego filmu), Srebrnego Lwa (dla najlepszego reżysera), Wielkiej Nagrody Jury (dla drugiego najlepszego filmu), Nagrody Specjalnej Jury (nagroda dla trzeciego najlepszego filmu), Pucharu Volpi (dla najlepszych aktorów) i Nagrodę Marcello Mastroianni (dla wschodzącej gwiazdy aktorstwa).

Podczas tegorocznego rozdania nagród na MFF w Wenecji statuetkę Złotego Lwa otrzymał Guillermo Del Toro za baśń dla dorosłych pt. Kształt wody, a Srebrny Lew dla Najlepszego Reżysera trafił do Francuza Xaviera Legranda za film Jeszcze nie koniec, który opowiada historię byłych małżonków walczących o prawa do wychowywania syna. Tegoroczną Wielką Nagrodę Jury zdobył izraelski film Foxtrot (reż. Samule Maoz) opowiadający o rodzicach, których syn poległ na służbie. Wokół filmu narosło już sporo kontrowersji, gdyż Foxtrot został potępiony przez izraelskiego Ministra Kultury, który stwierdził, że przedstawia on Siły Obronne Izraela w niekorzystnym świetle i „szerzy kłamstwa w formie sztuki”. Lior Ashkenazi, aktor grający jedną z głównych ról, bronił film, twierdząc, że nie ma w nim informacji o tym, by akcja rozgrywała się w Izraelu.

Nagroda Specjalna Jury trafiła w tym roku do Warwicka Thorntona za western Sweet Country, a Puchar Volpi zdobyło dwoje aktorów: Kamel El Basha za rolę Yassera Abdallaha Salameha w filmie The Insult (reż. Ziad Doueiri) oraz Charlotte Rampling, która zagrała tytułową postać w filmie Hannah (reż. Andrea Pallaoro). Nagroda Marcello Mastroianni trafiła tym razem do 18-letniego Charliego Plummera, który został uznany za wschodzącą gwiazdę aktorstwa dzięki roli w filmie Lean on Pete (reż. Andrew Haigh). Podczas 74. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji przyznano również Złote Lwy za całokształt twórczości – statuetki trafiły do Roberta Redforda i Jane Fondy.