Berlinale – 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie 2017

Berlinale to Międzynarodowy Festiwal Filmowy, który od 1951 roku odbywa się w Berlinie. Każdego roku w lutym widzowie z całego świata z niecierpliwością czekają na wyniki tego prestiżowego konkursu filmowego, a aktorzy i reżyserzy marzą o zdobyciu statuetki Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia. Sprawdźmy, kto został nagrodzony w tym roku.

Złoty Niedźwiedź dla Najlepszego Filmu trafił tym razem do węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi za film Dusza i ciało, niezwykłej opowieści o dwójce ludzi, którym śni się identyczny sen o jeleniach. Do Złotego Niedźwiedzia nominowany był również film Agnieszki Holland Pokot, który jednak zdobył Nagrodę im. Alfreda Bauera. Z kolei Złotego Niedźwiedzia dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego otrzymał Diogo Costa Amarante za film Cidade Pequena. O tę nagrodę walczył również polski film – Miss Holocaust Michaliny Musielak.

Srebrne Niedźwiedzie zostały przyznane w ośmiu kategoriach. Nagroda Grand Prix Jury trafiła do Alaina Gomisa za film Félicité, Najlepszą Aktorką została Min-hie Kim (za udział w Samotnie na plaży pod wieczór), a Najlepszym Aktorem Georg Friedrich (za rolę w Helle Nächte). Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię otrzymał Aki Kaurismäki (Po tamtej stronie), a srebrna statuetka dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego trafiła do Estebana Arrangoiza (Ensueño en la Pradera). Gonzalo Maza i Sebastián Lelio otrzymali Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz do filmu Fantastyczna kobieta, a nagroda za wybitny wkład artystyczny w kategoriach zdjęć, montażu, muzyki, kostiumów i scenografii trafiła do Dany Bunescu za film Ana, mon amour.

Honorowy Złoty Niedźwiedź trafił do włoskiej kostiumografki Mileny Canonero, która jest laureatką 4 Oscarów za kostiumy do filmów Barry Lyndon (1975), Rydwany ognia (1981), Maria Antonina (2006) oraz Grand Budapest Hotel (2015).

Podczas tegorocznego Berlinale przyznano również szereg innych nagród, w tym cztery statuetki Teddy dla filmów poświęconych tematyce LGBT: Po nitce do kłębka (reż. Naoko Ogigami), Ri Chang Dui Hua (reż. Hui-Chen Huang), Min Homosyster (reż. Lia Hietala), Fantastyczna kobieta (reż. Sebastián Lelio).