Studio? Plener?

Zdjęcia to przedmioty, które dają nam możliwość powrotu do pięknych chwil i budzą wspomnienia związane z zatrzymanym na fotografii czasie. Sesje zdjęciowe stają się coraz bardziej popularne, ponieważ pragniemy uchwycić ulotne momenty, by później móc do nich wrócić z sentymentem. Ważne wydarzenia takie jak ślub, urodziny czy rocznica zwykle zostają utrwalone na zdjęciach. Sesje fotograficzne mogą odbyć się w plenerze, na łonie natury lub w odpowiednio przygotowanym studio, zaaranżowanym zgodnie z tematem sesji. 

Sesja fotograficzna w studio czy w plenerze?

Zarówno sesja zdjęciowa w plenerze jak i w studio posiada swoje wady i zalety. Zdjęcia na łonie natury uzależnione są od pogody danego dnia i to głównie od tego czynnika zależy czy zdjęcia będą udane, czy nie. Studio oferuje komfortowe warunki pracy zarówno dla fotografa jak i dla osób fotografowanych. W zamkniętym pomieszczeniu, dzięki odpowiedniemu oświetleniu można stworzyć naprawdę piękne zdjęcia. Tło fotograficzne to istotny element sesji zdjęciowej w studio, dzięki któremu można wykreować niepowtarzalny klimat. Tło może być klasyczne białe lub z elementami okolicznościowymi, tak by pasowało do np. świątecznej sesji zdjęciowej. Zdjęcia w studio nie są uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi taki jak pogoda, dzięki czemu łatwiej jest zaplanować zdjęcia. 

 Jakie tło fotograficzne wybrać?

Najbardziej popularnymi sesjami zdjęciowymi są te świąteczne, związane z zimą i klimatycznym wystrojem. Tło na, którym znajduję się bożonarodzeniowy wystrój, czyli choinka, prezenty, małe lampki to tło, które na pewno będzie cieszyć się największym zainteresowaniem. Poza świętami równie ważne są sesje dla noworodków. Świeżo upieczeni rodzice, pragną zatrzymać czas, w którym ich pociecha ma zaledwie kilka tygodni czy miesięcy i obdarować zdjęciami najbliższych. Tło ozdobione dziecięcymi dekoracjami to również podstawowy element studia fotograficznego. Poza tłami scenkowymi nie można zapominać o klasycznych jednokolorowych tłach, które świetnie nadadzą się do później obróbki zdjęć. Studio powinno także posiadać tła z naturalną drewnianą ścianą czy klasycznym przytulnym pomieszczeniem z kominkiem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tła?

Wybierając tło fotograficzne do studia poza walorami estetycznymi, warto również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest ono wykonane. Tło narażone jest na różnego rodzaju uszkodzenia takie jak zadrapania czy przetarcia. Małe dzieci, które są częstymi uczestnikami sesji zdjęciowych, zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo delikatna jest sceneria studia. Tło to nie jednorazowa inwestycja, dlatego warto wybrać takie, które wytrzyma wiele sesji zdjęciowych. Najlepszym wyborem jest tło wykonane z wysokiej jakości winylu, ponieważ materiał ten jest odporny na różnego rodzaju wgniecenia, zarysowanie i zabrudzenia. Winyl jest elastyczny i wodoodporny, a dodatkowo ogranicza odbijanie światła do minimum. Kupując tło, warto sprawdzić materiał, z którego jest zrobione tak, by mogło służyć w pracy przez długie lata.