Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs – w obronie praw człowieka

Od 8 do 14 grudnia mieszkańcy Warszawy oraz przyjezdni będą mogli uczestniczyć w niezwykłym festiwalu filmowym. W tych dniach odbędzie się 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal odbywa się od 2001 roku i podczas każdej kolejnej edycji publiczność ma okazję obejrzeć ok. 70 międzynarodowych filmów dokumentalnych traktujących o prawach człowieka. Co więcej, podczas festiwalu odbywają się również spotkania z twórcami dokumentów, na których poruszane są tematy dotyczące tematyki festiwalowej.

Festiwal organizowany jest przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Społeczny Instytut Filmowy. Podczas Watch Docs przyznawane są trzy nagrody: Nagroda im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, Nagroda Watch Docs – Konkurs filmów pełnometrażowych oraz Nagroda Publiczności. W ubiegłych latach Nagrodę im. Marka Nowickiego otrzymali m.in. Joe Berlinger (2014), Zhao Liang (2011), Marcel Łoziński (2006), Wiktor Daszuk (2009) oraz Errol Morris (2008). W ciągu ostatnich lat jury przyznało Nagrodę Watch Docs takim filmom jak m.in.: Rich Hill (2014, reż. Tracy Droz Tragoz, Andrew Droz Palermo), Za kratami nie nosimy burek (2013, reż. Nima Sarvestani), Anton tu obok (2012, reż. Ljubow Arkus) oraz Lot Specjalny (2011, reż. Fernand Melgar). Z kolei Nagroda Publiczności trafiła w ciągu ostatnich lat do twórców takich filmów jak m.in.: Rodzeństwo jest na zawsze (2014, Frode Fimland), Nazywaj mnie Kuchu (2012, reż. Katherine Fairwax Wright, Malika Zouhali-Worrall), Winny z założenia (2010, reż. Roberto Hernandez, Geoffrey Smith) i Tybet w pieśni (2009, Ngawang Choephel).

Pełna lista nagrodzonych filmów znajduje się na stronie Festiwalu. Warto zapoznać się z nagradzanymi w poprzednich edycjach filmami nie tylko, by przygotować się do kolejnej odsłony tego wyjątkowego Festiwalu, lecz przede wszystkim, by przekonać się jaka jest kondycja prawa człowieka na świecie.