Szczecin European Film Festival – druga część tegorocznej edycji przed nami

Stowarzyszenie OFFicyna, które zajmuje się „badaniem granic kina”, po raz piąty organizuje Szczecin European Film Festival, niezwykłe wydarzenie filmowe obejmujące konkursy, spotkania z gwiazdami kina, spotkania międzynarodowego środowiska filmowego i wiele innych atrakcji. Organizatorzy zdecydowali się na podzielenie tegorocznego Festiwalu na dwie części: letnią, która odbyła się w dniach 22-25 czerwca, oraz jesienną, w której można uczestniczyć od 19 do 23 października.

Podczas tegorocznego Szczecin European Film Festival jury przyzna nagrody w czterech konkursach: Konkursie Europejskim (za film dokumentalny „poszerzający i przełamujący postrzeganie gatunku”), Telefon ART (międzynarodowy konkurs filmów nakręconych telefonem komórkowym), POP SEFF (międzynarodowy konkurs wideoklipów) oraz Zachodniopomorskie Shorty (filmy twórców z województwa zachodniopomorskiego).

Międzynarodowa komisja, w której składzie zasiedli dr Damian Romaniak, Jörg Foth oraz dr Bartosz Wójcik, wybrała 26 filmów z 15 krajów, które będą walczyły o nagrody w Konkursie Europejskim: 15 tys. zł (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) za najlepszy film badający granice filmu dokumentalnego, 10 tys. zł (Polski Instytut Sztuki Filmowej) za najbardziej nowatorski język filmu dokumentalnego, 10 tys. zł (Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego) za najbardziej poruszający film, 11 tys. zł (Prezydent Miasta Szczecin) za najlepszy film, profesjonalne oprogramowanie (AVID Poland) za najbardziej intrygujący film oraz 1000 euro (TVP) dla filmu nagrodzonego Nagrodą Publiczności.

Nominowane filmy będzie można obejrzeć w Szczecinie od 20 do 22 października w 5 blokach. Do Konkursu zakwalifikowało się aż 5 polskich produkcji: „Jestem” Grzegorza Paprzyckiego (20.10., godz. 17:00), „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika (21.10., godz. 20:00), „Józio, chodź do domu” Marcina Chłopasia, „Pięknie nam się układa” Macieja Jankowskiego (22.10. godz. 17:00) oraz „Prezent” Sylwii Rosak (22.10., godz. 20:00).

Publiczność Festiwalu będzie miała również okazję posłuchać gwiazd kina w serii spotkań „Let’s Talk Film”, na których pojawią się Roma Gąsiorowska (23.10.) i Bartosz M. Kowalski (19.10.).