24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima po raz kolejny w Krakowie
Przed nami filmowa jesień! W dniach 21-26 listopada w Krakowie odbędzie się 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima. Jest to najstarszy w naszym kraju festiwal filmowy, na którym wyświetlane są filmy studentów międzynarodowych szkół filmowych i artystycznych. Najlepszym pracom zostaną przyznane prestiżowe nagrody: Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury za etiudy fabularne i dokumentalne, a także Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky za animacje. Dodatkowo przygotowano również Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej oraz Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej.
W tym roku w jury konkursu Etiuda zasiądą: Maciej J. Drygas, Ryszard Jaźwiński, Yoav Kosh, Martin Štoll i Fernanda Valadez. Z kolei jury konkursu Anima składać się będzie z takich osobistości jak: Georges Schwizgebel, Andreas Hykade, Andrzej Klimowski, Nancy Denney-Phelps oraz Anita Killi.
Prestiżowy Festiwal odbędzie się przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Adama Mickiewicza, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Miastem Krakowem, Creative Europe Media i województwem małopolskim. Z kolei wśród patronów medialnych wydarzenia znaleźli się: Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24, TVP Kultura, TVP3 Kraków, „Kino”, Filmweb, RMF Classic oraz AMS.
Pełen program tegorocznego Festiwalu pojawi się wkrótce na stronie Organizatora. Do tej pory wiadomo, że w dniach od 23 do 24 listopada będzie miała miejsce międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona filmowi animowanemu „Pokręcone sny historii. Propaganda, ideologia i animacja z perspektywy V4”. Imprezie towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe, m.in. skierowane do młodzieży warsztaty „Animowana Propaganda”, wycieczka szlakiem propagandy w krakowskiej przestrzeni miejskiej, wystawa socrealistycznych plakatów z Czechosłowacji, Węgier i Polski, a także dwa pokazy filmowe: „Anty-propaganda, anty-ideologia” oraz „Komunistyczna propaganda z Europy Środkowo-Wschodniej”.