Oscary 2018 – znamy kandydatów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

Do konkursu zgłosiły się 92 kraje – jest to rekordowa liczba i jeszcze nigdy w historii tej nagrody aż tyle państw nieanglojęzycznych nie walczyło o Oscara.

Sześć krajów zgłosiło swoje filmy po raz pierwszy: Laos (Nong hak), Mozambik (Comboio de sal e açúcar), Honduras (Morazán), Syria (Little Gandhi), Haiti (Ayiti mon amour) oraz Senegal (Félicité), który ma już na koncie tegoroczną statuetkę Grand Prix Jury zdobytą na Festiwalu w Berlinie. Poza tym do konkursu przystąpi jeszcze 86 krajów z całego świata, w tym Polska, reprezentowana przez Pokot Agnieszki Holland, który został już doceniony na międzynarodowych festiwalach, zdobywając Nagrodę im. Alfreda Bauera na Berlinale oraz Złote Lwy na FPFF w Gdyni.

Do konkursu przystąpią również inne nagradzane na tegorocznych festiwalach produkcje. Chile będzie reprezentował film Fantastyczna kobieta (reż. Sebastián Lelio), który podczas Festiwalu Berlinale zgarnął aż 3 nagrody: Nagrodę Jury Ekumenicznego, Nagrodę Teddy oraz Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszy Scenariusz. Poza tym Fantastyczna kobieta ma już na koncie nominację do Złotego Niedźwiedzia za Najlepszy Film (Berlinale) oraz do Nagrody Festiwalowej w sekcji „Special Presentations (MFF w Toronto). Kolejnym nagradzanym filmem, który będzie walczył o Oscara, jest reprezentant Francji – 120 uderzeń serca (reż. Robin Campillo) mający na koncie 4 statuetki z Festiwalu w Cannes (Grand Prix Festiwalu, Nagrodę FIPRESCI, Nagrodę Specjalną, Nagrodę im. Francios Chalais) oraz Nagrodę Specjalną na MFF w Toronto. Kandydatem do Oscara z Kambodży będzie wyreżyserowany przez Angelinę Jolie film Najpierw zabili mojego ojca, pokazany na tegorocznym MFF w Toronto. Z kolei Rosja zgłosiła do konkursu film Andrieja Zwiagincewa Niemiłość, który otrzymał w Cannes Nagrodę Jury i był nominowany do Złotej Palmy. Duże szanse na wygraną ma również propozycja szwedzka, czyli głośna komedia Rubena Östlunda The Square, za którą reżyser otrzymał tegoroczną Złotą Palmę. Do konkursu przystąpią również Węgry z nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem filmem Ildikó Enyedi Dusza i ciało. Laureata prestiżowej nagrody poznamy już 4 marca 2018 roku.