Młoda sztuka – interesujące dzieła w atrakcyjnej cenie

Inwestycje w dzieła sztuki to temat podejmowany często przez osoby zainteresowane stabilnym i pewnym sposobem na ulokowanie oszczędności. Co jednak, jeśli zależy Ci przede wszystkim na obrazie, który ozdobi Twój dom i nie myślisz o sztuce w kategorii inwestycji? Nie każdy może pozwolić sobie na zakup dzieł znanych mistrzów malarstwa. Rozwiązaniem są w tym wypadku może być zakup reprodukcji lub aukcje młodej sztuki, podczas których wystawiane są dzieła początkujących malarzy.

Polski rynek podbijają młodzi artyści

Jeśli chodzi o rynek sztuki w Polsce, najmłodsze pokolenie artystów radzi sobie na nim całkiem dobrze; niemal połowa transakcji sprzedaży i kupna dotyczy właśnie młodej sztuki. Coraz częściej nie tylko początkujące domy aukcyjne, ale również prestiżowe galerie stawiają na młodych twórców. Skąd bierze się wzrastająca popularność tego rodzaju dzieł sztuki?

Przede wszystkim młoda sztuka zachęca do zakupu, ponieważ cena jest zdecydowanie niższa. To z kolei sprawia, że młoda sztuka jest przystępniejsza dla początkującego odbiorcy – aukcje młodej sztuki często przyciągają osoby, które nie brały wcześniej udziału w licytacjach. Stosunkowo niskie ceny wywoławcze oraz interesujące dzieła sztuki sprawiają, że warto sprawdzić ofertę domów aukcyjnych oraz galerii. Jeśli szukasz ciekawego i jednocześnie oryginalnego obrazu, który idealnie wpisze się w wystrój Twojego domu, zaplanuj odwiedziny w domu aukcyjnym.

Aukcje młodej sztuki – na co zwrócić uwagę?

Choć w obrazy młodych artystów możesz bez problemu zaopatrywać się w Internecie, to jednak warto wybrać się do domu aukcyjnego lub galerii przed dokonaniem zakupu. Przede wszystkim aukcje młodej sztuki to wydarzenie interesujące w swojej formie. Nie musisz być koneserem sztuki, by brać w nich udział; sam przebieg aukcji nie różni się niczym od tradycyjnych aukcji. Co ciekawe, coraz częściej zdarza się, że niska cena wywoławcza stopniowo rośnie podczas licytacji: wielu znawców sztuki podejmuje ryzyko i inwestuje w obrazy młodych twórców, którzy mają szansę zaistnieć na rynku dzieł sztuki. Zanim wybierzesz się na aukcję, zapoznaj się z wystawianymi na niej obrazami; możesz zrobić to podczas specjalnie zorganizowanej wystawy lub korzystając z katalogu. Pracownicy domów aukcyjnych służą także pomocą, jeśli chcesz poznać zasady rządzące licytacjami; warto dopytać wcześniej, w jaki sposób przebiegać będzie licytacja, by móc w pełni wykorzystać możliwości, jakie niesie udział w takim wydarzeniu.