Humanizm wynika z rozwoju kultury

Trudno jest mówić o świadomym społeczeństwie, jeżeli nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo ważne będą czynniki kulturowe w naszym życiu. Chodzi nie tylko i wyłącznie o tradycję i religię, która dotyczy naszego regionu lub państwa. Musimy mieć świadomość, że jako gatunek myślący sami musimy się przyczyniać do rozwoju kulturowego. Wszędzie tam, gdzie powstają nowe miasta, a nawet projekty gospodarcze i gdzie przezwycięża się naturę jako przyrodę, to mamy do czynienia z rozwojem kulturowym szeroko rozumianym.

Kultura kontra natura

Ludzie od zarania dziejów starali się ujarzmić naturę i wreszcie ta opozycja wobec przyrody pozwala budować miasta i tworzyć systemy polityczne lub rozwinąć gospodarkę na szeroką skalę. Jakie były tego powody? Sama nasza świadomość jest zbudowana w ten sposób, że mamy wewnętrzną potrzebę kreowania czegoś nowego i tworzenia nowych projektów. To właśnie może się przejawiać w dziedzinach sztuki, ale także w nauce i oczywiście gospodarce szeroko rozumianej. Innymi słowy, w ten sposób poprzez rozwój kultury rozwija się cywilizacja.

Własny wkład w kulturę

Na dobrą sprawę wszyscy jesteśmy w stanie realizować się kulturowo albo poprzez naszą pracę zawodową lub nawet w domu. Najprościej ująć to w ten sposób, że kulturalnego człowieka możemy rozpoznać po tym, że orientuje się np. w dziedzinach sztuki. W domu przecież możemy sobie grać na instrumentach, ale też powinniśmy chodzić do teatru i kina. Warto czytać literaturę, a na polu zawodowym mogą to być różne projekty budujące świadomość kulturową lokalnej społeczności. Po prostu wszyscy możemy być kreatorami kultury.